Obsah
Památky
Fotografoval: Jiří Beránek; letecký snímek kostela: Michal Baďura
Stavby
Dům č.p 38
Dům ve východní části náměstí je celkově zajímavá stavba původního statku opatřená neobvyklými půdními větráky. Sídlo bývalé kampeličky není v současné době v dobrém technickém stavu.
Dům č.p. 26
Zajímavý barokní portál má také tento dům v Choceradské ulici. V současné době bohužel není v příliš dobrém technickém stavu.
Dvě barokní sochy
V prostoru náměstí se nacházejí dvě barokní sochy sv. Ondřeje a Jana Nepomuckého. Jedná se ale o kopie původních soch z červeného pískovce.
Empírový pomníček
Vpravo od terasovitě upraveného vstupu na hvězdárnu ČAV se nachází pískovcový obelisk s vytesaným křížem na vrcholu. Nechal jej postavit ondřejovský farář Václav Horáček (1789-1847), obrozenecký nadšenec, člen Matice české a Musea království českého, spoluzakladatel Klárova ústavu slepců. Jako student univerzity se r. 1800 přihlásil na výzvu panovníkovu do dobrovolnické legie sestavené z pražských studentů. Přestože legie došla jen do Č. Budějovic a do bojů nezasáhla, někteří studenti na nezvyklé útrapy zahynuli. Osobně jim do Budějovic přijel poděkovat sám císař. Do Prahy se vrátili až v r. 1801.
Hvězdárna
Ve velice pěkném parku na vrchu Mandě se nachází hvězdárna, pozoruhodná především původními účelovými stavbami navrženými architektem Fantou z let 1898-1925. Obsáhlé fotogalerie naleznete na stránkách Astronomického ústavu (www.asu.cas.cz).
Kostel sv. Šimona a Judy
Je stavbou románskou, zbarokizovanou v roce 1668, se slušným vnitřním zařízením. Další úpravy pocházejí z let 1848-65 a 1876. Ke kostelu přísluší fara vystavěná ve slohu barokního městského typu z let 1778-80.
Kovový pomníček
Pomníček navržený sochařem Nušlem v parku u kostela označuje místo, kde byla německými okupanty vytržena Lípa svobody
Kubětín
Zaniklou osadu Kubětín z dob třicetileté války připomínají dnes již málo zřetelné rozvaliny v lese asi 1 km severně od obce.
Malolisté lípy
Vzácné malolisté lípy před kostelem jsou památkově chráněné stromy staré kolem 250 let.
Památník padlým
Doby válečné připomíná památník padlým ve středu náměstí navržený architektem Otou Rothmayerem.
Smírčí kámen
V severozápadní části nad obcí stojí „Smírčí kámen“ na místě, kde se pobili dva žebráci o vyžebraný chléb.
Vila Leonora
Pod hvězdárnou stojí vila Leonora sl. Eleonory Ehrenbergové, všeobecně známé jako první Mařenky ve Smetanově Prodané nevěstě. Na místním hřbitově se nalézá i její hrob.
Základní škola č.p. 68
Nejstarší část budovy pochází z roku 1836, o čemž svědčí zajímavý pískovcový portál.