Výstraha meteorologů před předpokládaným silným větrem

Dnes a zítra pozor na silný vítr. Přikládáme varování a odkaz na web ČHMÚ.

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: Velmi silný vítr

Platnost: od 9.2.2020 18:00 do 11.2.2020 18:00

Pro kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk), Moravskoslezský kraj

Velmi silný jihozápadní až západní vítr místy s nárazy kolem 90 km/h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu. Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství. Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby.

Doporučení HZS ČR

V návaznosti na výstrahu ČHMU - silný vítr pro vás máme rady, jak se při silném větru chovat bezpečně.

ℹ️ Praktické informace:

❤️ - Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
🌲 - Nezdržujte se v blízkosti větších stromů a nechoďte do lesa.
🏙 - Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
⚡️ - Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.
🚙 - Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).
🏢 - Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.
ℹ️ - Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
🔦 - Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
🏠 - Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.)

📞 - Pokud je váš život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

📸 Po vichřici: pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně.

Vytvořeno: 9. 2. 2020
Poslední aktualizace: 9. 2. 2020 10:25