Třemblaty

Nejstarší stavení je "samota-brožkovna", která byla původně hájenkou spadající pod nedaleký Komorní Hrádek u Chocerad. Už koncem roku 1700 zde žil rod Brožků, který zde působí dodnes.

K samotě patří i malebný rybník, který ovšem není ke koupání.

Název obce vznikl dle pověsti od toho, že víska se nachází na území třech blat. O Třemblatech je zmínka v knize Josefa Lady, když kocour Mikeš šel přes Třemblaty, Myšlín a Mnichovice do světa. Mikeš šel z Hrusic, které jsou od Třemblat vzdáleny asi 3 km krásnou lesní cestou. Asi stejně daleko je i hvězdárna v Ondřejově, ke které se dostanete rovněž procházkou lesem.

Terén je vzhledem ke členění vhodný pro sběr hub, procházky, cykloturistiku, koupání v nedalekých Jevanech, kde se nachází i přírodní rezervace "Voděradské bučiny" a v zimním období jsou zde ideální podmínky pro milovníky běžecké stopy. Třemblaty jsou obklopeny lesy s mírnými kopečky, např. "Ostrá hůra" s nadm. výškou 416 m, která je sopečného původu; "Kožený vrch" 448 m.n.m. a další.

Po procházce nebo sportovním vyžití se nabízí restaurace "U Páců" nebo prodejna smíšeného zboží, které se nacházejí vedle místní zvoničky.

S Prahou je spojení ideální, do Třemblat jezdí přímý autobus městské integrované dopravy od stanice metra Skalka.

Připravila: Miloslava Šobrová